COVID-19: кому проводяться ІФА-тести

Резюме. Роз’яснення Центру громадського здоров’я

Імуноферментний аналіз (ІФА) — це вид дослідження, за допомогою якого виявляється комплекс антиген–антитіло, який виробляється, якщо організм уражений вірусом.

Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо виявляється M, то це свідчить про гострий процес захворювання, якщо G — то людина перехворіла чи інфікувалася вірусом, виробивши антитіла до нього.

Використання ІФА-тестів для виявлення антитіл COVID-19 врегульовано наказом МОЗ від 20.05.2020 р. за № 1227. Для встановлення діагнозу рекомендований виключно результат дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

У пацієнтів із початком імунної реакції організму та виділення антитіл може знизитися контагіозність (заразність) вірусу. Протягом 7 днів після появи симптомів ПЛР-тести давали позитивний результат практично у 100% випадків. Якщо пацієнт звернувся пізніше, показник дещо знижувався.

Кому проводять ІФА-тестування

ІФА-тестування може проводитися пацієнтам із симптомами COVID-19, хворим на пневмонію, контактним особам, особам, які потребують планової госпіталізації та/або операції, медичним працівникам, які працюють із хворим на COVID-19, працівникам лабораторій, які обробляють зразки на COVID-19, працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтині тіла, в тому числі, взятті зразків секційного матеріалу, працівникам Національної поліції, Національної гвардії, Держприкордонслужби, іншим медичним і фармацевтичним працівникам.

Якщо ІФА-тестуванням в особи виявлено антитіла, вона повинна здати зразок для ПЛР-діагностики. Враховуючи те, що, зокрема, медики, працівники Національної гвардії та Національної поліції повинні проходити діагностику регулярно, ІФА-тестування допоможе знизити навантаження на ПЛР-дослідження.

Крім того, планується проведення тестів ІФА для пацієнтів із наявними симптомами COVID-19, але результати ПЛР-тестів у них негативні.

Відмінність ІФА-тестів від ПЛР- та експрес-тестів

Для проведення ІФА-тестування необхідні лабораторні умови та спеціальне обладнання. При цьому аналізується сироватка крові, а не сама кров, як у випадку експрес-тестів, і не матеріали мазків, як у разі ПЛР.

ІФА-тест виявляє імунну реакцію на вірус — рівень антитіл.
Експрес-тести також виявляють антитіла в організмі як відповідь на антиген, проте мають низьку чутливість і специфічність порівняно із ІФА-тестами.

ПЛР-дослідження виявляє вірус, тобто його генетичний матеріал. Таким чином, позитивний результат ІФА-тесту буде додатковою підставою для проведення ПЛР-дослідження.

У Центрі громадського здоров’я МОЗ України наголошують, що лише ПЛР залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами phc.org.ua

23 сентября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *