Liki24 UA

П’ять найпоширеніших запитань про вакцинацію

Резюме. Роз’яснення НСЗУ

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) надає роз’яснення щодо найпоширеніших запитань, пов’язаних із вакцинацією.

  1. Від чого і де можна безоплатно вакцинувати дитину та дорослу людину?

Вакцинація, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, входить до пакета медичних послуг на первинній ланці. Кожен пацієнт, який уклав декларацію з лікарем первинної ланки, може отримати у нього всю необхідну інформацію стосовно графіка вакцинації, а також зробити щеплення.

На сьогодні за Національним календарем профілактичних щеплень дитину можна безоплатно вакцинувати проти 10 інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, правцю, кашлюку, кору, паротиту, краснухи, вірусного гепатиту В, гемофільної інфекції. Дорослий безоплатно отримує щеплення від дифтерії та правця — кожні десять років.

  1. Чи безоплатна вакцинація немовляти у пологовому будинку?

Вакцинація новонародженого у пологовому будинку, згідно з Календарем профілактичних щеплень, безоплатна. Головна умова — наявність у медичного закладу договору з НСЗУ на надання медичної допомоги при пологах.

Отже, у першу добу життя немовля отримає у пологовому будинку щеплення від гепатиту В, а на 3-тю–5-ту добу життя — щеплення для профілактики туберкульозу, тобто БЦЖ. Вакцинації підлягають усі новонароджені, які не мають до цього протипоказань. БЦЖ робиться без попередньої проби Манту.

  1. Які щеплення рекомендовані й чи потрібно платити за них?

Дійсно, крім обов’язкових щеплень, наявні також рекомендовані, які можуть захистити від деяких небезпечних хвороб. Мова йде про захист від вітряної віспи, гепатиту А, пневмококової, менінгококової, ротавірусної, папіломавірусної інфекцій та від грипу. Окремо зазначимо про вакцину від гепатиту В. Її ввели до програми імунізації дітей лише з 2001 р. Відповідно, усі, хто народився до 2001 р., імовірно, не мають щеплення від гепатиту В. тому для тих дорослих, яким у дитинстві не робили такого щеплення, це — рекомендована вакцина.

Щеплення рекомендованими вакцинами бюджетним коштом не передбачене. Проте можна купити вакцину за власні гроші та зробити щеплення у свого сімейного лікаря.

  1. Чи безоплатна вакцина для профілактики сказу і де її робити?

Так, вакцина проти сказу закуповується державою і вона безоплатна. Але це щеплення робиться лише за необхідністю. Наприклад, усі, хто отримав травму від тварини з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають звернутися до найближчого травмпункту. Черговий лікар огляне пацієнта та при потребі призначить курс антирабічної вакцини. Вакцина проти сказу запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Головне почати курс лікування не пізніше 14-го дня з моменту укусу.

  1. Чи потрібно вакцинуватися за Національним календарем щеплень під час пандемії?

Так, потрібно. Припинення або зменшення кількості планових імунізацій загрожує новими спалахами інфекційних хвороб. Було б чудово, якби для формування стійкого імунітету вистачало одного введення вакцини, але в більшості випадків потрібно кілька доз, які вводяться з певними інтервалами. Дотримуватися цих інтервалів важливо, інакше захист втрачається. Зараз лікарі та медична система стримують натиск коронавірусної хвороби. Спалах інфекцій стане для них додатковим навантаженням. Кожен з нас може допомогти, зробивши вакцинацію своїй дитині та собі за графіком.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами facebook.com/nszu.ukr

23 февраля, 2021
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *