Liki24 UA

Псоріаз нігтів: лікування введенням метотрексату

Резюме. Наведено огляд результатів дослідження, в якому оцінювали клінічну відповідь у пацієнтів із псоріазом нігтів на локальні ін’єкції метотрексату

Актуальність

Псоріаз — запальне захворювання, що супроводжується надмірною проліферацією кератиноцитів епідермісу в поєднанні із запаленням епідермісу і дерми, зазвичай вражає шкіру та суглоби. Поряд із висипанням на шкірі тулуба і волосистої ділянки голови приблизно у 7% (5–10%) хворих на псоріаз спостерігаються ураження нігтів, так звана псоріатична оніхія [1]. При цьому виді псоріазу відзначається ущільнення нігтьових пластин із подальшим помутнінням нігтьової пластинки і поява на ній борознистих ліній (поздовжніх і поперечних).

Менеджмент пацієнтів з ізольованим псоріазом нігтів є складним завданням, оскільки більшість пацієнтів не звертаються за медичною допомогою. Сьогодні у клініцистів наявна значна кількість варіантів лікування псоріазу нігтів, проте жоден з них не є достатньо ефективним. Відповідно, сьогодні очевидна необхідність у пошуку нових підходів до лікування у разі псоріазу нігтів.

Групою вчених на чолі з доктором медичних наук Парас Чудхарі (Paras Choudhary) з кафедри дерматології, венерології та лепри Медичного коледжу Сардара Пателя, Біканер, Раджастан, Індія (Department of Dermatology, Venereology & Leprosy, Sardar Patel Medical College, Bikaner, Rajasthan, India), проведено дослідження, в якому оцінювали терапевтичну відповідь псоріазу нігтів на ін’єкцію метотрексату [2].

Методи дослідження

Проведено неконтрольоване проспективне дослідження, період якого тривав з березня 2016 р. по березень 2017 р. До дослідження було залучено 20 пацієнтів із псоріазом нігтів, які не отримували жодного місцевого/системного лікування псоріазу за останні 3 міс. З дослідження виключені пацієнти із супутніми захворюваннями, вагітні та діти віком

Перед початком лікування пацієнтам проведено визначення загального аналізу крові та функціональних проб печінки, лабораторні аналізи виконували при кожному наступному відвідуванні. Індекс тяжкості псоріазу нігтів (Nail Psoriasis Severity Index — NAPSI) оцінювали через 0 тиж (базовий рівень), 6 і 12 тиж. Після 12 тиж оцінку стану пацієнта проводили щомісячно протягом наступного року.

Усім пацієнтам призначали блокаду: 0,5 мл лідокаїну (2%) вводили в міжпальцеві складки по обидва боки ураженого псоріазом пальця, після чого їм проводили ін’єкцію метотрексату у дозі 2,5 мг в латеральні ділянки нігтя в точці на 2,5 мм проксимальніше і латеральніше місця з’єднання проксимального і бічних нігтьових валиків (рисунок). При правильно проведеній ін’єкції відчувалася втрата опору тканин і відразу ж відзначалося жовтувате забарвлення нігтьової лунки через жовтий колір введеного препарату. Ін’єкції метотрексату проводили щотижня протягом наступних 6 тиж.

Рисунок. Місце ін’єкції метотрексату

Результати дослідження

Із 20 учасників дослідження 15 — чоловічої та 5 жіночої статі. Тривалість захворювання становила від 1 до 15 років. Найчастіше до запального процесу були залучені великий та вказівний пальці. Загалом у 20 пацієнтів було уражено 89 пальців. Середня загальна добова доза метотрексату становила 135 мг (діапазон — 60–300 мг).

Результати дослідження продемонстрували, що у всіх пацієнтів значно знизився середній показник NAPSI з 3,70 (до початку лікування) до 0,67 (черед 12 тиж). Больове відчуття  в місці ін’єкції зареєстровано у двох із 20 пацієнтів, гостра пароніхія — у одного. У групі учасників не відзначені серйозні побічні ефекти. Через один рік після отриманої терапії рецидивів псоріазу не відзначено.

Висновок

Результати проведеного дослідження продемонстрували, що введення метотрексату є ефективною стратегією лікування псоріатичного ураження нігтів. Необхідні подальші дослідження із залученням більшої кількості пацієнтів, з метою проведення детальної оцінки ефективності та безпеки локального введення метотрексату.

Нагадуємо, що результати нещодавнього дослідження продемонстрували, що глікемічний гомеостаз у дитячому віці асоційований із підвищеним ризиком розвитку психозу у дорослих.

  1. Dogra А., Arora А.К. (2014) Nail psoriasis: the journey so far. Indian. J. Dermatol., 59(4): 319–333. doi: 10.4103/0019-5154.135470.
  2. Choudhary P., Mehta R.D., Ghiya B.C. et al. (2020) Treatment of nail psoriasis with intramatrical methotrexate: An uncontrolled prospective study of 20 patients. JAAD, May 04. DOI:https://doi.org/10.1016/j.jaad.2020.04.159.

Анна Хиць,
Редакція журналу «Український медичний часопис»

27 февраля, 2021
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *