Меланома: профілактика, діагностика і лікування

Резюме. Інформація для лікарів і пацієнтів

17 травня людство відзначає Всесвітній день боротьби із меланомою. З цієї нагоди у Центрі громадського здоров’я МОЗ України нагадують, що шкіра — це захисний бар’єр тіла від травм, інфекцій та сонця.

Догляд за родимками

На тілі людини знаходиться від 10 до 40 родимок. Періодично можуть з’являтися нові — як правило, у віці до 40 років. Родимки можуть бути різної форми та розміру. Бувають випадки, коли опуклі родимки стають пласкими або змінюють забарвлення — стають тілесного кольору чи зникають. Ці зміни можуть бути безпечними для здоров’я людини, але можуть свідчити і про меланому.

Про меланому

Меланома — це злоякісна пухлина, утворення на шкірі з неправильними обрисами, ділянками плямистого забарвлення, яке може свербіти або кровоточити. У запущеній формі меланома може стати причиною смерті пацієнта. Водночас при ранній діагностиці вона ефективно лікується.

За статистикою, розповсюдженість меланоми є нижчою за немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, але саме меланома є основною причиною смерті від раку шкіри. За даними Національного канцер-реєстру України, у 2018 р. меланома виявлена у 2 835 людей. Захворюваність на 100 тис. населення становила 7,9 (світовий показник — 4,9), а смертність — 2,6 (світовий показник — 1,5). Під час профілактичних медичних оглядів виявлено 45,2% випадків меланоми.

Фактори, що підвищують ризик виникнення меланоми

 • Доведено зв’язок між сонячним опроміненням та підвищенням ризику виникнення раку шкіри.
 • Злоякісна меланома частіше наявна у людей з блідим кольором обличчя, блакитними очима, русявим або світлим волоссям. При цьому ризик утворення меланоми підвищується залежно від місця проживання: чим ближче до екватора, тим вища вірогідність її виникнення.
 • Велика кількість атипових родимок — найбільш значущий фактор ризику у людей зі світлим типом шкіри.
 • Користування солярієм також збільшує вірогідність появи раку шкіри на 75%.
 • Згідно з дослідженнями, у людей, які у ранньому віці мали сонячні опіки шкіри, ризик виникнення меланоми у віці старше 35 років підвищується від 60 до 80%.
 • Появу меланоми спричиняють також генетичні та спадкові фактори.
 • Роль кумулятивної (накопичувальної) дії сонця у розвитку меланоми неоднозначна. Ризик виникнення меланоми вищий для тих людей, у яких в минулому діагностувався немеланомний рак шкіри або сонячний кератоз. В обох випадках це свідчить про кумулятивну дію ультрафіолетового опромінення.

Правила профілактики меланоми

 • Обмежте час перебування на сонці. Ультрафіолетове випромінювання найбільш інтенсивне з 10-ї ранку до 16-ї дня.
 • Стежте за ультрафіолетовим індексом. Коли показник ≥3, необхідний захист від сонця.
 • Перебувайте у тіні тоді, коли ультрафіолетові промені найбільш інтенсивні. Тінь від дерев, парасольок, тентів тощо не забезпечує повного захисту від сонця.
 • Носіть головні убори та захисний одяг.  Капелюх забезпечує надійний захист від сонця для очей, вух, обличчя і задньої ділянки шиї. Щільний і просторий одяг, що закриває якомога більшу поверхню тіла, забезпечує додатковий захист від сонця.
 • Правильно підбирайте сонцезахисні окуляри. Категорія 4 (UV 400) означає, що лінзи пропускають найменшу кількість світла, а 0 — найбільшу. Найоптимальніший варіант — категорія 3: підходить для яскравої сонячної погоди, прогулянок містом.
 • Не користуйтеся обладнанням і лампами для штучної засмаги. Устаткування і лампи для штучної засмаги підвищують ризик розвитку раку шкіри і можуть пошкодити незахищені очі.
 • Захищайте дітей від сонячних променів. Під час перебування на свіжому повітрі дітей слід захищати від інтенсивного впливу ультрафіолету. Діти грудного віку повинні завжди перебувати в тіні.

Якщо вчасно помітити та зреагувати на небезпечне поширення меланоми на тілі, захворюванню можна запобігти.

Обстеження шкіри (самообстеженя)

Перевірка шкіри — це самостійний огляд усіх плям на тілі: від родимок до веснянок та вікових плям.

 • Шкіра голови. Для обстеження потилиці, візьміть люстерко. Ви також можете попросити родича або друга допомогти вам.
 • Обличчя. Зокрема, огляньте ніс та ніздрі, губи (зовні та із внутрішнього боку), а також вуха з обох боків.
 • Шия та грудна клітка. Жінкам також варто перевірити шкіру під грудьми.
 • Руки. Станьте перед дзеркалом у повний зріст. Почніть огляд із ліктів. Далі перевірте руки з обох боків.
 • Долоні. Огляньте обидві долоні, а також шкіру між пальцями та під нігтями.
 • Спина. Встаньте перед дзеркалом у повний зріст і, використовуючи маленьке люстерко, перевірте шию, плечі, верхню та нижню ділянки спини. Додатково огляньте сідниці, геніталії та міжсідничну складку.
 • Ноги. Перевірте передню та задню ділянки ніг від стегна до гомілки, щиколотки, проміжки між пальцями ніг та ступні.

Якщо під час самообстеження ви помітили підозрілі зміни шкіри або родимку, яка змінила свій вигляд, варто відвідати лікаря для повного профілактичного огляду.

Читайте також: Протокол лікування меланоми

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису» за матеріалами phc.org.ua

 

23 сентября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *