Liki24 UA

Медичні огляди у Програмі медичних гарантій

Резюме. Роз’яснення НСЗУ

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) підготувала відповіді на найбільш поширені запитання щодо медичних оглядів.

Пропонуємо їх до уваги наших читачів

1. Як безоплатно пройти медичний огляд, щоб переконатися у відсутності хронічних захворювань?

Регулярні візити до сімейного лікаря — хороша звичка, щоб дбати про власне здоров’я. Адже лікарі можуть вчасно призначити необхідні огляди й аналізи, зокрема, комплексну перевірку. Така перевірка є безоплатною для будь-якої людини, яка підписала декларацію з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. Вона не потребує багато часу. Натомість надасть впевненості, що зі здоров’ям усе добре або ж виявить хворобу на ранній стадії. А це збереже здоров’я та кошти. Бо лікування, розпочате вчасно, значно економить витрати.

У пакет безоплатних медичних послуг у лікаря первинної ланки входить низка профілактичних обстежень. Їх оплачує НСЗУ.

Нагадаємо, що у сімейного лікаря можна безоплатно:

 • Пройти діагностику та отримати лікування, спрямоване проти найпоширеніших хвороб;
 • пройти профілактичний огляд та отримати медичну довідку;
 • здати аналізи — загальний аналіз крові, сечі, перевірити рівень глюкози в крові, загальний холестерин, зробити електрокардіограму, швидкий тест на вагітність, швидкі тести на наявність ВІЛ-інфекції, вірусні гепатити;
 • отримати поради щодо свого здоров’я, харчування, способу життя;
 • проходити планові огляди дітей віком до 3 років;
 • пройти вакцинацію за Календарем щеплень;
 • отримати електронний рецепт на «Доступні ліки».

Не обов’язково, що лікар має призначити всі аналізи з визначеного переліку. З огляду на скарги, спосіб життя, сімейну історію хвороби лікар визначає, який обсяг обстежень потребує кожен пацієнт. Такі регулярні обстеження і тести дозволяють виявити проблеми зі здоров’ям до перших їхніх візуальних проявів.

2. Чи входить медичний огляд школярів у Програму медичних гарантій?

Так, медичні огляди учнів входять до Програми медичних гарантій. Вони передбачені пакетами медичних послуг «Первинна медична допомога» та «Амбулаторна вторинна (спеціалізована) медична допомога дорослим та дітям».

У свого сімейного лікаря можна безоплатно здати такі лабораторні дослідження: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкозу крові. Якщо в первинної медичної допомоги немає своєї лабораторії, то ці аналізи можна здати безоплатно за електронним направленням від сімейного лікаря у тій клініко-діагностичній лабораторії, з якою підписаний договір на ці послуги.

3. Чи потрібне направлення для проходження огляду?

Батьки або законні представники дитини, якій необхідно пройти медогляд, мають звернутися до лікаря з надання первинної медичної допомоги (педіатрa), з яким укладено декларацію. Він випише направлення до лікарів-спеціалістів, регламентованих для проходження медогляду.

Не потребує направлення звернення до лікаря-гінеколога, лікаря-психіатра, лікаря-нарколога, лікаря-стоматолога, а також звернення до лікаря, у якого пацієнт перебуває під медичним спостереженням із хронічними захворюваннями.

4. Чи має право лікарня вимагати плату за медичні огляди? Які з них є платними?

Медичні заклади можуть проводити медичні огляди на платній основі.

Це стосується, коли довідка про медогляд потрібна:

 • для отримання виїзної візи (крім, службових відряджень держслужбовців та в разі виїзду на лікування);
 • для влаштування на роботу;
 • для отримання посвідчення водія транспортних засобів;
 • для одержання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами.
 • періодичні профілактичні огляди у певних категоріях.

Для таких медоглядів направлення не потрібне, пацієнт звертається у вибраний медичний заклад та платить за послугу офіційно.

5. Чи оплачує НСЗУ профілактичні огляди працівників бюджетних організацій?

Більшість медичних закладів у нашій країні уклали договори про медичне обслуговування і отримують фінансування від НСЗУ за Програмою медичних гарантій. Програмою медичних гарантій проведення обов’язкового медогляду працівників бюджетних установ не передбачено. Тож воно має бути оплачене коштами замовника або ж місцевого бюджету.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами facebook.com/nszu.ukr

10 марта, 2021
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *