Малярія: як уникнути нейропсихічних розладів

Резюме. Оглядачами проведений аналіз зв’язку між застосуванням нового протималярійного препарату групи амінохінолінів та виникнення нейропсихічних розладів у пацієнтів із триденною малярією (2020)

Актуальність

Малярія — одна із протозойних хвороб людини з облігатно-трансмісивним шляхом передачі та рецедивуючим перебігом. Найпоширенішою формою інфекційного захворювання є триденна малярія, яка викликається плазмодієм вівакс (PVivaх). Небезпеку для людини становить тривала персистенція плазмодія в печінці інфікованої особи та легке поширення інфекції серед людей комарами з роду Anopheles. Особливу небезпеку триденна малярія становить для дітей віком

Результати

Усі пацієнти, які взяли участь у рандомізованому дослідженні, були розподілені на три групи за препаратами, комбінацію яких застосовували:

  • 1-а група — тафенохін і хлорохін;
  • 2-а група — плацебо і хлорохін;
  • 3-я група — примахін і хлорохін.

Курс лікування у всіх трьох групах становив 14 днів. Головний біль та порушення циркадних ритмів відзначали частіше у пацієнтів 1-ї групи порівняно із двома іншими. Однак дослідники  зазначили, що однократне застосування комбінації тафенохіна і хлорохіна запобігає виникненню рецидиву триденної малярії та не призводить до серйозних нейропсихічних розладів.

Висновки

Таким чином, отримані результати свідчать, що необхідно проводити подальші дослідження для вивчення безпеки застосування препаратів амінохінолінового ряду в лікуванні малярії.

  • Duparc Stephan, Chalon Stephan, Miller Scott (2020) Neurological and psychiatric safety of tafenoquine in Plasmodium vivax relapse prevention: a review. Malar J., 19: 111 https://doi.org/10.1186/s12936-020-03184-x
    (https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12936-020-03184-x).

Юлія Жарікова

23 сентября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *