Liki24 UA

Лікування пацієнтів із цукровим діабетом у Програмі медичних гарантій

Резюме. Коментар Андрія Віленського, т.в.о. голови НСЗУ

Цукровий діабет — це хронічне захворювання, що розвивається внаслідок недостатнього вироблення організмом інсуліну. Розрізняють цукровий діабет 1-го типу і цукровий діабет 2-го типу.

Реімбурсація інсулінів

Як зазначив Андрій Віленський, т.в.о. голови Національної служби здоров’я України (НСЗУ), з 1 липня 2021 р. НСЗУ адмініструватиме програму реімбурсації інсулінів. Єдиним платником за інсуліни стає НСЗУ.  Рецепт на інсуліни буде винятково електронним, а маршрут пацієнта — зрозумілішим.

Діабет 2-го типу

Більш поширеним є діабет 2-го типу.
Для пацієнтів із діабетом 2-го типу є можливість отримувати необхідні ліки за програмою реімбурсації — безоплатно чи з незначною доплатою. На сьогодні в оновленому Реєстрі ліків — 48 лікарських засобів для лікування пацієнтів із діабетом 2-го типу. З них — 23 безоплатні, решта — з незначною доплатою. Отримати ліки можна за електронним рецептом лікаря в аптеці, законтрактованій з НСЗУ. Така аптека має наліпку на дверях «Доступні ліки».  У 2020 р. лікарі виписали понад 2 млн 400 тис. е-рецептів на ліки від діабету 2-го типу за програмою реімбурсації. Найбільше — на Дніпропетровщині, Харківщині та Львівщині.

Найчастіше пацієнтам виписували ліки, які містять діючі речовини метформін та гліклазид. У НСЗУ нагадують, що лікар в е-рецепті, який виписує пацієнту, вказує назву діючої речовини, а не торгову назву ліків. Лікарський засіб конкретного виробника пацієнт вибирає самостійно з кількох варіантів, які запропонує фармацевт в аптеці. Один із препаратів обов’язково має бути повністю безоплатним.

Майже 488 тис. пацієнтів із цукровим діабетом 2-го типу отримали необхідні їм ліки в аптеці.
Інформацію про програму реімбурсації та перелік ліків, які в неї входять, можна знайти на сайті НСЗУ в розділі «Доступні ліки». Знайти аптеку, в якій можна отримати такі ліки, ви можете, переглянувши дашборд на нашому сайті «Електронна карта аптек — учасниць програми реімбурсації лікарських засобів».

Симптоми цього типу діабету дуже часто слабовиражені. Тому 50% випадків цукрового діабету 2-го типу залишаються недіагностованими. І хворобу можуть виявити лише через кілька років від початку — вже після розвитку ускладнень.

Підвищений рівень глюкози у крові з часом зумовлює незворотне ураження багатьох органів та систем організму — серця і судин, очей, нирок та нервових закінчень. З діабетом пов’язують ризик щодо інфаркту та інсульту. Він зростає утричі. Діабетична ретинопатія розвивається внаслідок тривалого ушкодження дрібних кровоносних судин сітківки і є однією з основних причин сліпоти. Діабет належить також до основних причин ниркової недостатності.

Своєчасне виявлення цукрового діабету запобігає розвитку тяжких ускладнень.

При найменшій підозрі чи появі симптомів слід насамперед звернутися до лікаря, з яким укладена декларація. Він надасть консультацію щодо запобігання розвитку діабету.  Зважаючи на стан здоров’я, генетичні чинники та спосіб життя пацієнта, випише направлення на лабораторні дослідження або на консультацію ендокринолога.

Що входить до безоплатного пакета

До пакета безоплатних послуг сімейного лікаря включено вимірювання рівня глюкози у крові, артеріального тиску (він може свідчити про початок розвитку хвороби), оцінка загального серцево-судинного ризику, визначення індексу маси тіла, аналіз щодо загального холестерину, направлення на додаткові аналізи та дослідження у вузьких спеціалістів. А також призначення ліків за Державною програмою реімбурсації «Доступні ліки».

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами nszu.gov.ua

24 февраля, 2021
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *