Затверджено зміни до стандарту надання медичної допомоги при COVID-19

Резюме. Стосуються розширеного тестування методом ПЛР та ІФА

Наказом МОЗ України від 20.05.2020 р. № 1227 затверджено зміни до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».

Документ прийнято з метою оптимізації заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом.

Які зміни внесено

Пункт 4 Стандарту 1. Організація протиепідемічних заходів та медичної допомоги в осередку інфікування SARS-CoV-2 викладено в такій редакції:

«4. Лабораторне тестування на COVID-19 проводиться з використанням методу полімеразної ланцюгової реакції (далі — ПЛР) та методу імуноферментного аналізу (далі — ІФА).

Зразки перших п’яти позитивних випадків та перших десяти негативних, які відповідають визначенню випадку COVID-19 для тестування, необхідно підтвердити:

  • лабораторними центрами МОЗ України — у лабораторії Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»;
  • усіма іншими лабораторіями, які проводять дослідження на COVID-19, — у лабораторних центрах МОЗ України за адміністративно-територіальною належністю.

Також наказом затверджено категорії осіб, яким проводиться тестування, біологічний матеріал, який береться для дослідження, строки його відбору та перелік тестів.

У пункті 12 Стандарту 3. Стаціонарне лікування пацієнтів з COVID-19 виключено слово «двократного».

Контроль за виконанням цього наказу покладено на заступника міністра охорони здоров’я України — головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка.

Передумова прийняття змін до Стандарту

Нагадаємо: 15 травня 2020 р. Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров’я України протидіяти поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 587-IX, який Верховна Рада України ухвалила на позачерговому засіданні 7 травня 2020 р.

Цей закон, зокрема, передбачає обов’язкове тестування на амбулаторному та стаціонарному рівнях усіх осіб з ознаками коронавірусної хвороби, а також тих, хто контактував із хворими на COVID-19.

Крім того, обов’язкове тестування поширюється на медиків, які працюють у медичних закладах із такими хворими, працівників Національної поліції, Національної гвардії та інших працівників, задіяних у проведенні протиепідемічних заходів, незалежно від того, чи мали вони контакт із хворим на COVID-19.

Міністерство охорони здоров’я України повинно регулярно оновлювати алгоритм тестування, узгоджуючи його  з рекомендаціями ВООЗ та Центру контролю та профілактики захворювань США.

Закон надає право залучати на волонтерських засадах до протидії поширенню коронавірусу лікарів-інтернів, а також лікарів-спеціалістів, які ще не мають кваліфікаційної категорії, з урахуванням обмежень щодо такого залучення.

З метою підвищення соціального захисту людям, які лікуються у медичних закладах або перебувають на самоізоляції, виплачується допомога з тимчасової непрацездатності у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. У разі, якщо на лікуванні чи самоізоляції перебувають медичні працівники, їм передбачена виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

Кабінет Міністрів та Міністерство охорони здоров’я України мають розробити порядок визначення закладів охорони здоров’я, призначених для госпіталізації хворих на коронавірус, які належать до першої, другої та третьої хвиль, та тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів), а також черговості їхнього заповнення. Також мають бути розроблені інструкції з навчання медичного та іншого персоналу, залученого до боротьби із COVID-19, щодо запобіжних заходів, спрямованих на запобігання інфікуванню, та порядок дій у разі пікового навантаження на заклади охорони здоров’я, призначені для госпіталізації хворих на коронавірус.

Уряд та Міністерство охорони здоров’я України повинні оприлюднювати на офіційному веб-сайті інформацію щодо результатів тестування та кількості тестів, проведених на амбулаторному та стаціонарному рівнях; забезпеченості закладів охорони здоров’я лікарськими засобами, виробами медичного призначення; кількості та кваліфікації залученого до боротьби з COVID-19 медичного персоналу; проведення закупівель, отримання та розподілу лікарських засобів.

Долучайтеся до нас у Viber-спільноті, Telegram-каналі, Instagram, на сторінці Facebook, а також Twitter, щоб першими отримувати найсвіжіші та найактуальніші новини зі світу медицини.

Пресслужба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua

23 сентября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *