Застосування НПЗП у період вагітності може викликати ураження нирок у ненароджених дітей

Резюме. 15 жовтня 2020 р. Управління з санітарного нагляду за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (FDA) на своєму сайті опублікувало повідомлення, відповідно до якого, застосування нестероїдних протизапальних препаратів у період вагітності (починаючи з 20-го тижня вагітності або раніше) може підвищити ризик ускладнень з боку нирок у плода, що відповідно призведе до розвитку олігогідрамніону та ускладнення у період вагітності

Актуальність

Застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) у період вагітності може підвищити ризик розвитку ускладнень з боку нирок у плода, що, відповідно, призведе до розвитку олігогідрамніону та ускладнення у період вагітності. Про це 15 жовтня 2020 р. на своєму сайті повідомило Управління з санітарного нагляду за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (U.S. Food and Drug Administration — FDA).

FDA вимагає внесення змін до інструкцій до медичного застосування НПЗП. Ці зміни включають попередження для жінок, які застосовують НПЗП починаючи з 20-го тижня вагітності, що ці препарати  можуть викликати рідкісні, але серйозні проблеми з нирками у майбутньої дитини, які можуть призвести до низького рівня навколоплідних вод та потенційних ускладнень, пов’язаних із вагітністю. До основних НПЗП належать ібупрофен, напроксен, диклофенак та целекоксиб.

Основна інформація:

 • Повідомляється, що на фоні прийому НПЗП підвищується ризик розвитку олігогідрамніону, який, у свою чергу, може стати причиною розвитку рідкісних, але серйозних уражень нирок у плода.
 • Олігогідрамніон розвивається зазвичай у ІІІ триместр (20 тиж вагітності), однак деякі дані свідчать про те, що його розвиток можливий і на більш ранніх термінах — до 20-го тижня вагітності.

Коментар. Як відомо, продукція та підтримання об’єму амніотичної рідини є постійним процесом утворення та всмоктування. Активними учасниками цього процесу є плідні оболонки, фетальна поверхня плаценти, епітелій пуповини, а також легені, кишечник та сечовидільна система плода. І залежно від терміну вагітності навколоплідні води продукуються хоріоном до 5 тиж вагітності, далі — амніотичною оболонкою, а з ІІ триместру вагітності — нирками та легенями плода.

 • Олігогідрамніон може розвинутися швидко — протягом менше 2 днів або тижнів після початку прийому НПЗП у період вагітності.
 • Олігогідрамніон часто, але не завжди, є оборотним при припиненні застосування препаратів.
 • FDA вимагає від виробників як безрецептурних, так і рецептурних препаратів, оновлення інструкцій до лікарських засобів.
 • До ацетилсаліцилової кислоти (АСК) у низьких дозах (81 мг) це попередження не стосується, оскільки АСК в низьких доз активно застосовується у вагітних з метою зниження ризику розвитку прееклампсії та еклампсії.
 • Крім того, експерти FDA стверджують про важливість інформування вагітних про потенційні побічні ефекти застосування НПЗП.
 • У разі необхідності застосування НПЗП після 20-го тижня має бути використана найнижча ефективна доза препарату.
 • Brace R.A., Anderson D.F., Cheung C.Y. (2018) Regulation of amniotic fluid volume: insights derived from amniotic fluid volume function curves. Am. J. Physiol. Regul. Integr. Comp. Physiol., 315(4): R777–R789. doi: 10.1152/ajpregu.00175.2018.
 • FDA (2020) FDA Warns that Using a Type of Pain and Fever Medication in Second Half of Pregnancy Could Lead to Complications. FDA, Oct. 15.
 • McNamara D. (2020) FDA Issues New NSAIDs Warning for Second Half of Pregnancy. Мedscape, Oct. 15.

Анна Хиць

27 октября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *