Liki24 UA

Високі дози антикоагулянтів — ефективна стратегія у лікуванні пацієнтів із COVID-19

Резюме. Наведено огляд пресрелізу, опублікованого на сайті Національного інституту охорони здоров’я США (NIH), щодо проміжних результатів трьох досліджень ACTIV-4a, REMAP-CAP та ATTACC, в яких оцінювали ефективність та безпеку повнодозованої антикоагулянтної терапії у пацієнтів із середньотяжким/тяжким перебігом COVID-19

Пресреліз

На сайті Національного інституту охорони здоров’я США (National Institutes of Health — NIH) опубліковано пресреліз із попередніми результатами симультанного аналізу трьох досліджень: ACTIV-4a (Accelerating COVID-19 Therapeutic Interventions and Vaccines-4), REMAP-CAP (Randomized, Embedded, Multi-factorial Adaptive Platform Trial for Community-Acquired Pneumonia) і ATTACC (Antithrombotics Inpatient; and Antithrombotic Therapy to Ameliorate Complications of COVID-19), спонсорованих Національним інститутом серця, легень і крові (National Heart, Lung, and Blood Institute — NHLBI), в яких оцінювали безпеку та ефективність високодозової антикоагулянтної терапії порівняно з терапією нижчими дозами щодо лікування пацієнтів із середньотяжким/тяжким перебігом COVID-19. Раніше вже був опублікований пресреліз, датований 22 грудня 2020 р., в якому йшлося про те, що у зв’язку з підтвердженою ефективністю антикоагулянтної терапії набір пацієнтів до всіх трьох досліджень було призупинено [1].

Ці три дослідження були об’єднані в загальну дослідницьку платформу. І відповідно до нових даних, опублікованих 22 січня 2021 р. на сайті NIH, високодозова профілактична терапія антикоагулянтами є ефективнішою стратегією порівняно з нижчою дозою антикоагулянтів щодо зниження ризику потреби у штучній вентиляції легень (ШВЛ) або інших видах інтенсивної терапії у госпіталізованих із COVID-19, які мали середньотяжкий/тяжкий перебіг [2].

Початок пандемії COVID-19

На початку пандемії COVID-19 клініцисти різних країн відзначали, що у пацієнтів, інфікованих SARS-CoV-2, наявне підвищене тромбоутворення, що може призводити до таких ускладнень, як тромбоемболія легеневих судин, інфаркт або інсульт. Вперше про це повідомили італійські вчені, які виявили, що SARS-CoV-2 викликає характерну запальну реакцію та мікросудинний тромбоз у легенях [3]. Однак на тому етапі дослідники не знали, чи ефективна антикоагулянтна терапія для профілактики коагулопатій у пацієнтів, інфікованих SARS-CoV-2. Тоді були запущені три платформи клінічних досліджень, які охоплювали 5 континентів у понад 300 лікарень, які працювали разом, щоб перевірити, чи наявна користь від високодозової антикоагулянтної терапії для лікування пацієнтів із середньотяжким/тяжким перебігом COVID-19 порівняно з нижчою дозою антикоагулянтів щодо зниження потреби в ШВЛ або інших видах інтенсивної терапії. Учасники дослідження із середньотяжким перебігом визначалися як пацієнти, які не перебували у відділенні реанімації та інтенсивної терапії та не отримували органопідтримувальних втручань (наприклад ШВЛ).

Результати аналізу

На підставі проміжних результатів за участю понад 1000 пацієнтів із середньотяжким перебігом COVID-19, які були госпіталізовані до лікарні, продемонстровано, що високі дози низькомолекулярних або нефракціонованих гепаринів є ефективнішою стратегією, ніж низькі профілактичні дози щодо запобігання розвитку тяжкого перебігу COVID-19 та потреби у ШВЛ або інших органопідтримувальних втручань. Таким чином, отримані результати підтверджують попередні дані щодо ефективності та безпеки високодозової антикоагулянтної терапії у критично хворих пацієнтів, інфікованих SARS-CoV-2. З урахуванням високих показників госпіталізації пацієнтів із COVID-19 у світі отримані результати досліджень можуть бути корисними щодо зменшення навантаження на реанімаційні відділення [4].

Список використаної літератури

  1. NHLBI (2020) NIH ACTIV trial of blood thinners pauses enrollment of critically ill COVID-19 patients. NHLBI NEWS, Dec. 22.
  2. NIH (2021) Full-dose blood thinners decreased need for life support and improved outcome in hospitalized COVID-19 patients. NIH NEWS, Jan. 22.
  3. Ciceri F., Beretta L., Scandroglio A.M. et al. (2020) Microvascular COVID-19 lung vessels obstructive thromboinflammatory syndrome (MicroCLOTS): an atypical acute respiratory distress syndrome working hypothesis. J. Austral. Acad. Critical Care Med., 22(2): 95–97.
  4. Wendling Р. (2021) Full-Dose Anticoagulation Reduces Need for Life Support in COVID-19. Medscape, Jan. 22.

Анна Хиць,
Редакція журналу «Український медичний часопис»

18 февраля, 2021
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *