Вибір лікаря 2018: третина українців підписали декларацію

Резюме. Усі медичні послуги на первинці для них оплачуватиме НСЗУ

Третина українців зробили свій вибір щодо лікаря первинної ланки, уклавши з ним декларацію. Про це повідомляють у прес-службі Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України та додають, що у деяких областях результати ще потужніші: свого терапевта, педіатра чи сімейного лікаря уже має кожен другий мешканець Вінницької, Полтавської та Харківської областей. Це велика перемога і приклад ефективної роботи місцевої влади та медиків, а також — бажання українців долучатися до трансформації охорони здоров’я.

Для чого лікар первинної ланки?

Лікар, якому ви довірите своє здоров’я, буде лікувати, давати корисні поради для здорового способу життя і профілактики хвороб, направляти на базові аналізи, вакцинацію, а за потреби — до вузьких спеціалістів. Усі послуги в нього — безплатні для пацієнтів, їх оплачує Національна служба здоров’я України.

Перелік послуг, які зобов’язаний надавати лікар первинки

ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ

Сімейні лікарі, терапевти та педіатри спостерігатимуть за вашим станом здоров’я чи станом здоров’я вашої дитини, встановлюватимуть діагноз та лікуватимуть у разі найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь. За потреби ваш лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної допомоги — ЛОРа, ендокринолога, хірурга тощо — чи буде консультуватися з ним щодо вашого лікування.

Так само терапевти, педіатри та сімейні лікарі вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями і станами.

Нагадуємо, що сімейний лікар може вести пацієнтів будь-якого віку, педіатр — дітей від народження і до 18 років, а терапевт — від 18 років і старше.

АНАЛІЗИ ТА ДОСЛІДЖЕННЯ

На рівні первинної медичної допомоги у пакет послуг входять такі аналізи і дослідження:

 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • загальний аналіз сечі;
 • глюкоза у крові;
 • загальний холестерин;
 • вимірювання артеріального тиску;
 • електрокардіограма;
 • вимірювання маси тіла, зросту, окружності талії;
 • швидкий тест на вагітність;
 • швидкий тест на тропонін;
 • швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Інші дослідження та аналізи виконуються за направленням вашого лікаря у закладах спеціалізованої допомоги.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ВАГІТНОСТІ І ДІТИ ВІКОМ ДО 3 РОКІВ

Сімейний лікар або терапевт за бажанням вагітної може вести неускладнену вагітність. Лікар може взяти вагітну на облік до 12 тиж. У разі необхідності або згідно з протоколом він направить вагітну до акушера-гінеколога. Також лікар первинки розкаже, як діяти вагітній і дорослим членам родини, що мешкають з нею, при наближенні пологів. У потрібний час направить до пологового будинку.

Після народження дитини педіатр або сімейний лікар має проводити планові обов’язкові огляди, навіть коли дитина здорова: 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медсестри у перший рік, два огляди — у другий і один огляд у третій рік.

ВАКЦИНАЦІЯ

Ваш лікар має стежити за вакцинацією вашої дитини і вас згідно з календарем щеплень. Держава закуповує вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.

ОБОВ’ЯЗКОВІ ПРОФІЛАКТИЧНІ ОГЛЯДИ

Новий Порядок надання первинної медичної допомоги передбачає профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань.

ЩОРОКУ

 • Цукровий діабет: особи віком ≥45 років, всі — за наявності факторів ризику.
 • ВІЛ: особи віком ≥14 років.
 • Туберкульоз: усі — за наявності факторів ризику.

РАЗ НА ДВА РОКИ

 • Рак молочної залози: особи віком 50–69 років, ≥40 років — за наявності факторів ризику.

РАЗ НА 1–2 РОКИ, ЗАЛЕЖНО ВІД ФАКТОРІВ РИЗИКУ

 • Гіпертонічна хвороба та інші серцево-судинні захворювання — жінки віком ≥50 років, чоловіки ≥40 років.
 • Колоректальний рак: жінки і чоловіки віком ≥50 років.
 • Рак передміхурової залози: ≥40 років залежно від ступеня ризику.

Про фактори ризику вам розкаже ваш лікар, неодмінно запитайте його про це.

Важливою буде роль вашого лікаря і у запобіганні хворобам. Ваш лікар вчасно виявить ризики для здоров’я. Він проконсультує, як поступово звільнитися від шкідливих звичок, де знайти додаткову допомогу і як перейти до здорового способу життя.

РЕЦЕПТИ НА ЛІКИ

Рецепти на ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки», також виписуватиме ваш лікар.

ВІЗИТИ ДОДОМУ І НЕВІДКЛАДНА ДОПОМОГА

Лікар самостійно визначатиме необхідність візиту до пацієнта додому, залежно від медичних показань. Лікар може дати поради щодо полегшення стану по телефону, а пізніше, під час прийому у закладі, направити на аналізи та дослідження, уточнити діагноз та призначити необхідне лікування. Ваш лікар також може викликати екстрену допомогу до хворого, якщо буде така необхідність.

Невідкладна допомога при гострих станах і раптовому погіршенні стану здоров’я надаватиметься в медичному закладі.

ПАЛІАТИВНА ДОПОМОГА І МЕДИЧНІ ДОВІДКИ

У компетенції лікаря первинки також окремі послуги паліативної допомоги — спостереження та оцінка стану тяжкохворого пацієнта, виписування рецептів для лікування за наявності больового синдрому.

Ваш лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи тощо.

Обрати лікаря можна у будь-який час, але зважайте, що багато лікарів уже набрали оптимальну кількість пацієнтів. Лікаря тепер можна обрати як у комунальних, так і в приватних медзакладах.

Прес-служба «Українського медичного часопису»
за матеріалами moz.gov.ua

8 октября, 2020
Was this article helpful?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *